2019 yılı boşanma

2019 YILI BOŞANMA DAVASI 

Boşanma Avukatı tutmak zorunlu mudur?

Türkiye’ de boşanmak için avukat tutma zorunluluğu bulunmamaktadır. Boşanmak isteyen kişi boşanma avukatı olmaksızın dava açabilir, davasını takip edip, sonuçlandırabilir. Bunun için yasal bir engel söz konusu değildir. Fakat boşanma avukatı olmaksızın boşanma davası açılması halinde meydana gelebilecek bir hata kişinin zaman ve para kaybetmesine sebep olabilir. Özellikle teknik olarak detayların bilinmesinin zorunlu olduğu hususlarda, örneğin; mal varlığına, çocukların velayetine, müşterek çocuk ile ile kişisel ilişki kurulmasına, nafaka miktarının belirlenmesine, mal paylaşımının gerçekleşmesine, maddi ve manevi tazminat oranlarının belirlenmesine dair konularda hak kaybına uğranmaması açısından boşanma avukatı tutmak büyük önem teşkil eder. Boşanma avukatı tutmak için yeterli ekonomik imkanınız olmasa dahi “adli yardım” bürosuna başvurarak ücretsiz avukat talep edebilmeniz mümkündür. Ülkemizde sıklıkla taraflar avukat tutmaksızın kendileri boşanma davası açmakta, düşük maliyetlerle işi çözme girişimi genellikle hak kaybıyla ve geri dönülemez hatalarla sonuçlanabilmektedir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davasının türü önem teşkil eder. Eğer eşinizle anlaşma ihtimaliniz yoksa, boşanmanın gerçekleşmesinde kusursuz ya da daha az kusurlu iseniz boşanma avukatı adına vekalet çıkararak boşanma avukatı ile birlikte veya avukat olmaksızın kendiniz, yerleşim yerinizde ya da davadan önce son defa altı aydan beri eşinizle birlikte oturduğunuz yerdeki  aile mahkemelerinde, aile mahkemelerinin olmadığı yerlerde ise aile mahkemesi sıfatıyla asliye hukuk mahkemelerine boşanma dilekçesi sunarak, harç ve gider avansını peşin yatırmak suretiyle boşanma davası açabilirsiniz.

2019 yılı Boşanma Davası Maliyeti Nedir ?

2019 yılında bir boşanma davası açmanın ücreti, mahkemeye yatırılacak dava harcı, mahkemenin talep ettiği gider avansına göre değişiklik gösterebilir. Bunun dışında eğer boşanma avukatı tutarsanız, avukatınıza ödeyeceğiniz avukatlık ücreti de maliyet kalemine dahil olacaktır. Detaylı anlatıma lüzum görmemekle birlikte, kanun uyarınca mahkeme (tevzi bürosu) sizden boşanma davasına ilişkin harcı, tanık ücretini, bilirkişi ücretini, talep edildiyse keşif ücretini, müzekkere masraflarını ve vs. gibi masraf ve giderleri dava açılırken peşin olarak yatırmanızı ister. Gider avansı ve boşanma davası harcı taksitle ödenmez.  Avukatınızın ya da kendi başınıza açtığınız davanın adli yardım talepli boşanma davası olması halinde ödenecek harç ve masraflar değişiklik arz etmektedir.  2019 yılı itibariyle anlaşmalı boşanma davası açmanız halinde eğer iki tarafın da avukatı varsa ödeyeceğiniz toplam harç ve gider avansı tutar (tanık sayısının değişmesi ihtimaline binaen) ortalama 400 ila 500 Türk Lirasıdır. 2019 yılı itibariyle ortalama olarak çekişmeli (tek taraflı açılan boşanma davası) boşanma davası açılması halinde davanın harç ve masrafları boşanma davasındaki taleplerinize göre değişiklik göstermekle birlikte, yalnızca boşanma talepli bir çekişmeli boşanma davası açılması halinde 400 ila 1.100 Türk lirası arasında harç ve gider avansı ödemeniz gerekecektir (MASRAFLAR, AVUKAT, BİLİRKİŞİ, KEŞİF VE TANIK SAYISINA GÖRE DEĞİŞEBİLİR)

2019 yılında boşanma avukatı ücreti,  boşanma davası avukatlık ücreti ne kadardır ?

Öncelikle belirtmek gerekir ki avukatlık serbest bir meslek olduğu için, boşanma davası avukatının boşanma davasına bakmak için isteyeceği ücreti serbest bir şekilde belirlemesi mümkündür. Ancak avukatlık asgari ücret tarifesinde belirlenen miktarın altında avukatlık ücreti kararlaştırılması mümkün değildir.  Avukatlık ücret tarifesi  2019 yılı tablosunu incelemek için lütfen linke tıklayınız.       Tablo içeriğinden de anlaşılacağı üzere 2019 yılında boşanma davası için belirlenen asgari avukatlık ücreti 2.725 Türk Lirası şeklindedir. Ancak incelediğiniz tablodaki ücretler asgari yani taban oranı belirttiği için bu ücretleri baz almak ve bu tarifeyle çalışan bir avukat tutmaya çalışmak, pek gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır.

Avukatınız davanın içeriği, talepleriniz ve boşanma davasının muhtemel sürecine göre bir maliyet öngörür ve boşanma davanız için bu kriterleri dikkate alarak bir avukatlık ücreti belirler. Dolayısıyla her boşanma davasının ücreti farklı olabilir. Anlaşmalı boşanma davası ile çekişmeli boşanma davasının avukatlık ücreti arasında fark olmasının temel nedeni, anlaşmalı boşanma davasının daha kısa sürmesi ve dolayısıyla avukatınız tarafından harcanacak emeğin süre yönünden daha az olmasından kaynaklanmaktadır. Her ne kadar boşanma davası avukatlık ücretleri her davaya göre değişiklik gösterse de hem 2019 yılına ait asgari avukatlık ücret tarifesi hem de bulunduğunuz ildeki baronun tavsiye niteliğinde 2019 yılına ait avukatlık ücreti tarifesi, fiyat belirlenmesinde belirleyici olacaktır. Örneğin 2019 yılı için İstanbul Barosunun tavsiye niteliğindeki avukatlık ücret tarifesinde;

2019 yılı boşanma avukatlık ücretleri şu şekilde belirlenmiştir;

Boşanma Davaları Avukatlık Ücretleri
a) Anlaşmalı boşanma davası avukatlık ücreti- 5.200,00 TL
b) Çekişmeli Boşanma davası avukatlık ücreti- 7.500,00 TL
c) Çekişmeli ve maddi, manevi tazminat istemli boşanma davası avukatlık ücreti- 7.500,00 TL ’den az olmamak üzere dava değerinin % 15’i

Boşanma dilekçesi nasıl yazılmalı?
Boşanma dilekçesi yazarken nelere dikkat etmek gerekir ?

Bu tür sorularınıza internet üzerinden aldığınız yanıtların çoğu doğru gibi görünse de her davanın içeriği ve her davadaki talepler farklı olacağından, düzenlenecek eksik bir dilekçe hayatınızı olumsuz şekilde etkileyebilir. Boşanma avukatı tutacak ekonomik gücünüz olmasa dahi mutlaka bir boşanma avukatından sözlü ya da yazılı hukuki danışmanlık almak, avukat tutmak için adli yardım bürosuna başvurmak ve en önemlisi süreler geçirilmeden avukata başvurmak büyük önem arz etmektedir. Kulaktan dolma bilgilerle, yakınlarınızın geçmişte kendi açmış oldukları davalara ilişkin deneyim ve bilgileriyle, internette bulduğunuz dilekçe örnekleri, adliye çıkışlarında gördüğünüz dükkanlarda hazırlattığınız matbu dilekçelerle dava açmayınız ! Kaybeden siz olursunuz.

2019 yılında açılan Boşanma Davası Ne Kadar Sürer ?

Adalet Bakanlığımız tarafından yapılan düzenleme ile boşanma davalarında 2019 yılında “hedef süre” uygulamasının başladığı, 3 Eylül 2019 tarihinden sonra açılacak davalarda bu hedef sürenin baz alınacağı bildirilse de pratikte maalesef bu pek mümkün görünmüyor. Mevcut düzenleme ile 2019 yılında açılacak bir boşanma davasının en çok 300 gün içerisinde karara çıkacağı belirtilse de mevcut sistemde ve yoğunluk nedeniyle davanın bu sürede sonuçlandırılması mümkün olmayabilir. Boşanma davalarının süreci çekişmeli veya anlaşmalı olmasına, davanın açıldığı şehre ve davanın içeriğine göre değişiklik gösterir. Bu konuda kesin veriler sunmak yanlış ve hatalı olacaktır ancak yine de bilgilendirme ve örneklendirme açısından değinmek gerekirse; anlaşmalı boşanma davası İstanbul mahkemelerinde ortalama 1 hafta ila 3 ay içerisinde, çekişmeli boşanma davaları ise 2 yıl ila 5 yıl içerisinde kesinleşmektedir. Çekişmeli boşanma davalarının sonuçlanması dava içeriğine ve taleplere göre daha uzun da sürebilmektedir. Boşanma avukatı süreci hızlandırmak ve menfaatinizi korumak adına hukuki prosedürün seri ilerlemesini sağlayacaktır. Davanın avukatsız açılması halinde tebligat nedeniyle süreler uzayacak, teknik detayların bilinmemesi nedeniyle zaman kaybı yaşanacaktır. Bu açıdan boşanma davanızın hızlı sonuçlanabilmesi için boşanma avukatı tutmanız menfaatinize olacaktır.

One Comment

  1. Allah aşkına 2016 da açılmış çekişmeli bir boşanma davam var.Adam bosanmam diye mahkemede direnirken şahsi olarak da benden yüklüce para istedi yoksa bosanmiycakmis.bana başka türlü mahkemeye başka türlü.hic bir şey istemedim.onun yüzünden evimi şehrimi terk ettim.cocuklarim şahitlik yaptı.25 yıl cehennem hayatından sonra dayanamadım.ve çocuklarımı buyuttukten sonra çıktım o evden ama davayı ben açtım.baska bir şehire geldim 1 yıl sonra biriyle tanıştım ve imam.nikahli evlendim ben 3 yıl oluyor evleneli bunu bilen hakim hala bu adamın inadı yüzünden beni ayırmıştır.ve ben resmi nikâhımi yapamiyorum.akli dengesinin isbati için birde para verdim.ve bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesinden rapor istedik.tum bunları avukat ücretlerini hep ben karşıladım hem.maddi hem manevi yıkıldım.niye bitmiyor bu mahkeme daha benden neyin isbati istiyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir